NASZE
SPRAWY

odeszli od nas :

Deluga Andrzej  (1973)

Deluga Zdzisław  (1975)

Deluga Zofia  (1976)

Deluga Feliks  (1983)

Deluga Antoni  (1989)

Deluga Aleksander  (1989)

Deluga Aniela  (2000)

Deluga Genowefa  (2001)

Deluga Lucyna  (2004)

Deluga Franciszek  (2008)

Deluga Zdzisław  (2009)

Deluga Janusz  (2011)

POŻEGNANIA


Dnia 03 stycznia 2008 roku, zmarł w Bom Jesus da Lapa (Brazylia) ojciec Franciszek Deluga, CSsR, długoletni misjonarz w Brazylii. Urodził się w Przyjmach parafia Brańszczyk. Przez  okres 55 lat sprawował posługę zakonną w Zakonie OO Redemptorystów, w tym 45 lat w kapłaństwie i 35 lat w pracy misyjnej. Pracował w Brazylii od 1972 r. Przeżył 73 lata. Przez swą pokorną i cicha posługę kapłańską i misyjną zaskarbił sobie wiele miłości ludu brazylijskiego, zwłaszcza z Bom Jesus da Lapa, Senhor do Bonfim i Salvadoru. Pełnił tam przez lata posługę duszpasterza, ojca duchowego, przełożonego i współbrata.
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci.

ś.p.  Franciszek Deluga

 


„już nie przytuli, nie powie miłego słowa, nie odwiedzi w Warszawie; a pozostaną te książki, zdjęcia, różańce z ziemi świętej, a jego ciało spoczęło w brazylijskiej ziemi, którą tak bardzo ukochał” - to fragment wpisu na blogu, kogoś z najbliższej rodziny o. Franciszka Delugi (niestety, nie wiemy kto tak ładnie napisał?).

<>

Tak, już tylko Wieczny Odpoczynek mogę odmówić... nie zobaczę już o. Franciszka - mojego Wujka. Nie odwiedzi mnie w moim mieszkaniu w Warszawie, ani w moim domku na działce w Brańszczyku. Nie porozmawia, nie uśmiechnie się, nie uściśnie. Zostanie na zawsze w brazylijskiej ziemi- cichy, skromny. Nam zostaną fotografie, książki, różaniec przywieziony przez Niego z Ziemi Świętej. Jak każdy miał plany, miał już pozwolenie od swoich zwierzchników na przyjazd do Polski (poza grafikiem) na 50-lecie ślubu swojej siostry. Cieszyliśmy się, że znów go zobaczymy...
A teraz tylko Wieczny Odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
...Teraz dobiegają końca uroczystości pogrzebowe w Sanktuarium w Bom Jesus da Lapa. Pomodliliśmy się z moją rodziną, a teraz mamy nadzieję że On będzie się za nas modlił i wstawiał do Pana Boga Wszechmogącego. Wolny od trosk i węży spadających podczas spowiedzi w brazylijskiej wiosce.
Irena Jechna

<>

Bom Jesus da Lapa

Bom Jesus da Lapa, to niewielkie miasteczko położone nad rzeką Św. Franciszka, w północno-wschodniej części Brazylii w stanie Bahia. Jest ono znane z Sanktuarium Dobrego Jezusa z Groty (Bom Jesus da Lapa). Corocznie do tego miejsca przyjeżdżają tysiące pielgrzymów, z różnych zakątków kraju. Długotrwale okresy suszy, bieda, bezrobocie i korupcja powodują, iż sytuacja tych ludzi nadal nie jest łatwa.

Redemptoryści, do Bom Jesus da Lapa przybyli 06 maja 1956 r. na zaproszenie biskupa João Muniza, ordynariusza diecezji Barra, do której przynależała Lapa. Przez pierwszych 16 lat pracowali tutaj redemptoryści holenderscy, a od 1973 opiekę nad sanktuarium i parafią przejęli Polacy. W grupie pierwszych redemptorystów polskich byli ojcowie: Łukasz Kociki, Tadeusz Mazurkiewicz, Józef Danieluk, oraz Franciszek Deluga. W trudnych warunkach podjęli oni pracę misyjną i duszpasterską w Sanktuarium Dobrego Jezusa i bardzo rozległej parafii. O. Franciszek nie szczędził sił w pracy duszpasterskiej. Szczególnie umiłował pracę duszpasterską z rodzinami formując rożne grupy. Swą prostotą i ofiarnością podbił serca wielu ludzi. 


Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa kapłan Franciszek Deluga, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Uroczystosci
pogrzebowe


Deluga
S.p.